Corul Mixt al Filarmonicii de Stat din Târgu Mureş

Corul Mixt al Filarmonicii de Stat din Târgu Mureş – înfiinţat în anul 1956 – la început  şi-a desfăşurat activitatea în cadrul Ansamblului de Stat de Cântece şi Jocuri. În această conjunctură repertoriul său s-a format mai ales din lucrări muzicale de inspiraţie folclorică, dar pe lânga acestea, deja în această perioadă a realizat concerte a cappella, aplecându-se cu o atenţie deosebită asupra interpretării unor creaţii corale din secolul XX, concerte care s-au bucurat de mare succes.

Din 1970 ansamblul coral aparţine Filarmonicii de Stat, în cadrul căreia abordează deopotrivă literatura muzicală vocal-simfonică, de operă în concert şi a cappella. Repertoriul ansamblului cuprinde aproape toate marile creaţii baroce şi clasice ale genului, totodată prin interpretarea unor lucrări apartinând literaturii muzicale romantice şi moderne obţine succese considerabile. Una din calităţile sale apreciabile o constituie faptul că, doar cu câteva zile de repetiţii, reuşeşte să revină asupra unor creaţii din sutele aflate deja în repertoriul său.

A realizat numeroase imprimări radiofonice, iar discurile sale se bucură de mare popularitate în rândul publicului meloman. Corul a efectuat turnee artistice în ţări precum Ungaria, Italia, Elveţia, Belgia, Franţa, Germania, Spania şi fosta Iugoslavie.

Dirijorii corului au fost Szalman Lóránt, Szarvady Gyula, Fejér Elemér, Birtalan Judith, Dumitru Buzoianu. Din 1990 şi până în prezent corul este condus de dirijorul Vasile Cazan.

• Corul Mixt

• Stagiunea 2016-2017